fbpx

TELEMEDYCYNA – KONSULTACJA ORTOPEDYCZNA PRZEZ INTERNET

sie 11, 2020 | Ortopedia

Rozwiązania Internetowe ulepszają nasze życie od lat w wielu jego obszarach. Wykonujemy wszak pracę zdalną, robimy w sieci zakupy, przeprowadzamy elektroniczne operacje bankowe. Do tej pory jednakże zdalne usługi lekarskie, choć nie pozostawały całkowicie w sferze fikcji czy marzeń, nie były upowszechnione i standardowe. Nie stanowiły również opcji pierwszego wyboru dla pacjentów i samych lekarzy.

Niemożliwe jest zdalne przeprowadzenie badania i oględzin. Niewątpliwie stanowi to pewne utrudnienie. Nie wyklucza jednak możliwości  uzyskania eksperckiej porady. Lekarzowi telemedycyna umożliwia, sprawdzenie wyników badań, odpowiedź na wątpliwości pacjenta, poinstruowanie go a dzięki kamerze w urządzeniu, także na ewentualne obejrzenie chorego miejsca.

Potrzeba takich zdalnych wizyt stała się w dzisiejszej sytuacji paląca. Pandemia koronawirusa dokonała rewolucji w usługach medycznych na całym świecie. Przyspieszyła wprowadzenie rozwiązań upowszechniających zdalne konsultacje lekarskie. Praktyczny portal Znany Lekarz pozwalający na dogodne umawianie wizyt online dziś pozwala także na realizację takiej wizyty zdalnie.

Czy konsultacja lekarska online ma sens?

U wielu osób pojawi się momentalnie na twarzy wyraz powątpiewania. Wizyta lekarska przez internet? Czy to możliwe?

Tak, jest to możliwe i skuteczne w określonych sytuacjach.

Wszak Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na dynamikę pandemii uruchomiło możliwość konsultacji zdalnych. Ponadto sam rządowy elektroniczny portal pacjenta  wdrożony w ubiegłym roku umożliwia wygodne pobieranie kodów recept bez wychodzenia z domu. Cyfryzacja objęła również NFZ oraz ZUS, w ramach wystawiania zwolnień lekarskich z pracy,  co na pewno ułatwia życie tysiącom pacjentów.

 

Kiedy jest możliwa konsultacja lekarska online?

Nie każdy stan pacjenta i nie każde schorzenie umożliwia przeprowadzenie konsultacji zdalnej. To zupełnie naturalne. W przypadkach nagłych, nietypowych, w sytuacjach niebezpiecznych czy stanach zagrażających życiu powinniśmy skierować nasze kroki do szpitala czy skorzystać z doraźnej pomocy medycznej.

Kiedy zatem warto skorzystać z konsultacji online?

Wtedy, kiedy  stan zdrowia jest stabilny. Kiedy potrzebujemy odbyć konsultację specjalistyczną dotyczącą choroby przewlekłej czy nagłej, ale nie budzącej niepokoju o życie pacjenta. Kiedy chcemy zasięgnąć porady, uzyskać skierowanie czy też receptę na stale przyjmowane i znane nam leki. Także wtedy, kiedy korzystaliśmy już z porad owego specjalisty i chcemy np.  skonsultować wyniki badań czy efekty leczenia. Istnieje zatem cały szereg powodów, dla których warto skorzystać z porady lekarskiej online. Może nią być porada u specjalisty ortopedy, jakim jestem. 

Czy wizyty lekarskie online są zgodne z prawem?

Osoby zadające sobie pytanie o bezpieczeństwo i legalność konsultacji lekarskich online mogą spać spokojnie. 

Ustawa o działalności leczniczej w art.3 pkt.1 określa, iż udzielanie świadczeń zdrowotnych może odbywać się za pomocą systemów teleinformatycznych. Ustawa o zawodzie lekarza i dentysty pozwala zaś wydawać orzeczenie lekarskie po konsultacji na odległość (art. 41, ust. 1.). Co ciekawe, taką możliwość od kwietnia tego roku posiadają także fizjoterapeuci, co pozwala im na wdrożenie zdalnej rehabilitacji. To świetna informacja dla pacjentów cierpiących na schorzenia układu ruchu – moich pacjentów.

Warto dodać, że z prawnego punktu widzenia konieczne jest jedynie wskazanie przez lekarza w regulaminie świadczenia usług miejsca realizacji takich konsultacji.

 

Jak wygląda konsultacja lekarska online?

Rejestracja na wizytę online w portalu Znany Lekarz przebiega analogicznie do dotychczasowych rejestracji. Możliwe jest zatem wejście bezpośrednio w profil lekarza i umówienie się z jego poziomu lub skorzystanie z wyszukiwarki lekarzy danej specjalizacji, oferujących konsultacje zdalne.

Po wyborze godziny i podaniu własnych danych oraz akceptacji regulaminu, pacjent ma możliwość dokonania zapłaty online. Po jej uiszczeniu otrzymuje krótką ankietę do wypełnienia, która dotyczy powodu jego konsultacji.  W trakcie rejestracji może on również dołączyć wyniki badań w postaci plików, co pozwala lekarzowi zapoznać się z nimi jeszcze przed spotkaniem. 

W terminie wizyty pacjent może wejść w link, jaki zostanie mu udostępniony w wiadomości zwrotnej lub też poczekać na telefon od samego lekarza. Czyż nie jest to wygodne rozwiązanie?

Bardzo ważne jest również to, że jako pacjenci możemy wybrać najbardziej dogodny dla nas sposób konsultacji zdalnej – video, chat czy konsultację telefoniczną.

Bardzo się cieszę, że w trudnych czasach, jakie ewidentnie nastały, technologia umożliwia – w określonych przypadkach – bezpieczne i szybkie uzyskanie profesjonalnej porady.

Co ważne, dzięki temu rozwiązaniu mamy dostęp do fachowców w całym kraju, nie tylko w miejscu zamieszkania. Życząc Państwu oczywiście zdrowia, bezpieczeństwa i spokoju, pozostawiam jednocześnie link do serwisu Znany Lekarz, gdzie mogą się Państwo zapoznać ze szczegółami mojej pracy i zapoznać ze specyfiką wizyt zdalnych.