fbpx

ORTOPEDIA TRAUMATOLOG. CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

sie 19, 2020 | Ortopedia

Ortopeda traumatolog. Co trzeba wiedzieć?

 

Internet służy nam za źródło rozwiewające wiele codziennych wątpliwości. Okazuje się, że duża część zapytań w Google z zakresu zdrowia i leczenia dotyczy tego, do lekarza jakiej specjalizacji należy się udać w razie konkretnych dolegliwości. 

W niniejszym wpisie postaram się zatem krótko wyjaśnić wątpliwości internautów, jakie bezpośrednio dotyczą mojej praktyki. A należą do nich pytania o działania podejmowane przez ortopedę traumatologa. 

Warto pamiętać, że ortopeda i traumatolog nie są pojęciami tożsamymi, chociaż traumatolog jest również ortopedą. 

Czym jest traumatologia i kim jest traumatolog?

 

Ortopedia zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad rozwojowych i nabytych układu ruchu i wad postawy oraz uszkodzeń stawów, mięśni i nerwów

Na marginesie mała lokalna ciekawostka: pierwsza w Polsce klinika ortopedyczna powstała w latach 20. w Poznaniu, w jakim mam przyjemność praktykować.

A co zatem z traumatologią?

Na pewno wielu z nas kojarzy pojęcie trauma, oznaczające uraz, uszkodzenie. W psychologii pojęciem tym terapeuci posługują się przy definiowaniu nagłych, emocjonalnie szkodliwych przeżyć –  w mediach spotykamy się czasem z określeniem “przeżytej traumy”.

Analogicznie – w medycynie “trauma” odnosi się do nagłych uszkodzeń i urazów ciała.

Traumatologia to chirurgia urazowa, w obrębie której wyróżnia się kilka węższych obszarów. Przykładowo ortopeda traumatolog nie zajmuje się urazami w obrębie czaszki – te zadania należą do zadań neurochirurgii. Odrębny obszar stanowi również traumatologia dziecięca.

Traumatologia ortopedyczna zajmuje się operacyjnym  leczeniem urazów kości, więzadeł, stawów, mięśni czy ścięgien. Ortopeda traumatolog zajmuje się zatem diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją problemów osób, jakie dotknęły urazy, patologie i schorzenia w obrębie układu ruchu. Do osób tych należą pacjenci ze złamaniami i urazami, bólami kręgosłupa, stawów czy kończyn. W dużej mierze należą do nich także osoby starsze, narażone na schorzenia i deformacje oraz sportowcy – najbardziej narażeni na urazy. Traumatolog po wnikliwej ocenie stanu pacjenta przeprowadza leczenie operacyjne oraz zachowawcze, z zastosowaniem zabiegów, opatrunków, gorsetów, wkładek, ortez itd.

Aby udać się do traumatologa należy uzyskać skierowanie do poradni ortopedycznej przyjmującej w ramach kontraktu z NFZ. Możliwe jest również umówienie się na wizytę prywatnie, bez skierowania –  co nie jest bez znaczenia w przypadku nasilonych czy nagłych dolegliwości. Aby prawidłowo ocenić problem pacjenta, traumatolog podczas wizyty przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje badanie palpacyjne (ocenę przez dotyk). Posługuje się również wynikami badań obrazowych czyli USG, RTG, i rezonansu magnetycznego. W swojej pracy wykorzystuje kompleksową znajomość anatomii, fizjologii ruchu, patofizjologii czy biomechaniki. Często współpracuje również z rehabilitantami oraz lekarzami innych specjalności.

Z jakimi problemami można zgłosić się do ortopedy traumatologa?

 

Postaram się wylistować krótko te najważniejsze.

Poza bólami, stanami zapalnymi,  urazami i ich następstwami (skręceniami, złamaniami, zwichnięciami, krwiakami, obrzękami), wymienić można m.in.:

  • Kręgosłup: zwyrodnienia, dyskopatie (bóle związane z uciskiem na na nerwy), skrzywienia, wady postawy,
  • Kończyny: płaskostopie, stopa koślawa i szpotawa, haluksy (link), palce młotkowate, (link), ostroga piętowa, łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka (link), przykurcze,
  • Kości: zwyrodnienia, zniekształcenia, infekcje, upośledzona mineralizacja,
  • Stawy i tkanki: choroba zwyrodnieniowa (link), dna moczanowa, ograniczenia ruchomości i nieprawidłowe ruchy w stawach.

To tylko wybrane z  problemów, z jakimi można zgłosić się do ortopedy traumatologa.

W razie pytań i wątpliwości dotyczących Państwa problemu zapraszam do umówienia konsultacji.