fbpx

BÓL KOLANA OD WEWNĘTRZNEJ STRONY POZNAŃ

BÓL KOLANA OD WEWNĘTRZNEJ STRONY POZNAŃ

Bez dwóch zdań, to właśnie bóle kolana są tymi, które dotykają nas najczęściej. Jest to w końcu jeden z najbardziej obciążonych stawów w naszym ciele, z którego korzystamy przy poruszaniu się. W związku z tym, że jest to tak narażona na schorzenia część naszego ciała, nikogo nie dziwi fakt, że tak wiele ludzi cierpi z powodu jej bólu, uszkodzeń oraz urazów. Dotyczyć one mogą każdego – nie tylko doświadczonego już życiem seniora, ale też młodego nastolatka będącego aktywnie sportowo.

Kolejną liczną grupę ryzyka stanowią również profesjonalni sportowcy, którzy to w końcu właśnie dzięki poruszaniu się zarabiają na życie. Biorąc pod uwagę, jak powszechnym jest ból kolana, pamiętajmy by go nie bagatelizować, lecz każdorazowo diagnozować u specjalisty ortopedy. W ten sposób możemy uniknąć nieprzyjemnych powikłań i dodatkowych przykrości związanych z urazem, mogących pojawić się w przyszłości.

Ortopeda, a ból kolana po wewnętrznej stronie

Kolana należą do jednych z najbardziej obciążonych części anatomicznych. Nie dość, że utrzymują ciężar całego ciała, to jeszcze są eksploatowane podczas chodzenia i biegania. Urazy i dolegliwości wokół nich występują często, szczególnie u sportowców i osób aktywnych. Jedną z dolegliwości, jaka może się pojawić, jest ból kolana od wewnętrznej strony. Przyczyna nie jest jednoznaczna – konieczna jest wizyta u specjalisty, który dokona diagnozy i wdroży odpowiednie leczenie. Nie warto zwlekać z konsultacją lekarską, ponieważ nieleczone dolegliwości mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, a przede wszystkim będą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie i poruszanie się.

Ból wewnętrznej strony kolana – wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza to często coś, co każdy chciałby uniknąć w swojej codzienności. Rezygnacja z tego kroku może prowadzić jednak jedynie do rezultatów, które mogą mieć poważny związek z naszym zdrowiem. Zaniedbując różnego rodzaju badania profilaktyczne, tylko zwiększamy bowiem ryzyko rozwoju w nas choroby lub też urazu, o którym jeszcze nie wiemy. Stąd tak istotne jest, aby przy jakichkolwiek oznakach wcześniej wspomnianych, od razu kierować swoje kroki do lekarza, który to może postawić odpowiednią diagnozę.

Kiedy tylko pojawią się u nas pierwsze oznaki bólu kolana, chociażby te niewielkie, warto już wtedy zasięgnąć opinii lekarza. Nigdy nie wiadomo bowiem co jest przyczyną nagłego pojawienia się bólu, a szybkie zdiagnozowanie go powinno być sprawą priorytetową. Dopiero wiedząc, co dzieje się w kolanie, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie, wskazać ćwiczenia lub też nakazać zmniejszenie aktywności fizycznej. Pośród powszechnych schorzeń wymienić można chociażby ból kolana od wewnętrznej strony, który może zostać wywołany przez wiele różnych czynników.

Bólom kolana po wewnętrznej stronie często towarzyszy obrzęk – może to być opuchlizna lub zaczerwienienie. Czasem jest to uczucie niestabilności kolana – wrażenie wypadnięcia stawu czy jego elementów, np. rzepki albo odwrotnie – uczucie usztywnienia stawu. Jeśli zauważymy któreś z tych niepokojących objawów lub będą się one nasilać, należy pilnie udać się do lekarza – ortopedy. Piotr Krawczuk to ortopeda specjalizujący się w chorobach stawów kończyn dolnych. Długoletnie doświadczenie, także przy stole operacyjnym, jest gwarancją pozytywnie przeprowadzonego leczenia oraz szybkiego powrotu do zdrowia.

Przyczyn bólu kolana od wewnętrznej strony może być kilka – przerost przyśrodkowej błony maziowej, przykurcz lub nieprawidłowe napięcie mięśni, uszkodzenie więzadeł lub przeciążenie przyczepu pozostałego i czynnego więzadła. Nie należy jednak opierać się wyłącznie na przesłankach i samodzielnie dokonywać diagnozy, ponieważ specjalista, znając przyczynę schorzenia, będzie mógł wdrożyć takie leczenie, które przyniesie długotrwałe efekty, jakie pozwolą dojść do pełnej sprawności. Piotr Krawczuk jest specjalistą, który dokona trafnego rozpoznania i skutecznie wyeliminuje dolegliwości.

Leczenie i zalecane ćwiczenia – ból kolana po wewnętrznej stronie

Leczenie bólu kolana po wewnętrznej stronie wymaga przede wszystkim wykonania zdjęcia RTG, można zrobić także rezonans magnetyczny oraz USG stawu kolanowego. Jeśli na zdjęciu widoczne będą uszkodzenia mechaniczne stawu, konieczny będzie zabieg chirurgiczny w celu odbudowania struktury stawu – w tym celu zakłada się przeznaczone do tego implanty, które uzupełnią lub zastąpią chory staw.

Aby zapobiec bólom kolana i chorobom stawów warto wykonywać ćwiczenia rozciągające przykurczone lub napięte tkanki miękkie. Razem z ortopedą lub fizjoterapeutą należy dobrać odpowiednie ćwiczenia oraz ustalić częstotliwość ich wykonywania. Po ćwiczeniach rozciągających należy przejść do wzmocnienia mięśni. Pomocne w rehabilitacji oraz zmniejszające ból kolana po wewnętrznej stronie są zabiegi dodatkowe, takie jak laseroterapia, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Kojąco działa masaż kończyny dolnej – poprzez rozluźnienie tkanek miękkich zmniejsza się odczuwanie bólu. W konsultacji z lekarzem, można stosować też rozwiązania farmakologiczne.

Receptą na zdrowe stawy jest przede wszystkim zdrowy rozsądek – wykonywanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami, nieprzeciążanie stawów oraz zbilansowana i zrównoważona dieta dostosowana do rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli wyczynowo uprawiamy sport obciążający stawy kończyny dolnej – np. bieganie, skoki, wspinaczka, należy pamiętać o należytym przygotowaniu do treningu – rozciągnięciu mięśni i ich mobilizacji.