fbpx

Chirurgia kolana

Chirurgia kolana

Kolano jest największym i najbardziej złożonym stawem w ciele człowieka. Jest to również z tego powodu staw najczęściej ulegający uszkodzeniom oraz narażony na zwyrodnienia.
Do powszechnie występujących problemów dotykających kolana należą m.in.:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • Uszkodzenia więzadeł,
  • Uszkodzenia i torbiele łąkotki,
  • Choroby nowotworowe i zapalne
  • Zmiany zwyrodnieniowe związane ze starszym wiekiem pacjenta,
  • Urazy mechaniczne i przeciążenia, będące wynikiem wypadków i kontuzji sportowych,
  • Następstwa wcześniejszego nieprawidłowego lub nieskutecznego leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

Niezależnie, czy mamy do czynienia z nagłym urazem, czy też wieloletnio postępującym zwyrodnieniem, dla prawidłowej oceny stanu kolana niezbędna jest prawidłowa diagnostyka.

Obejmuje ona przede wszystkim bezpośrednią ocenę wyglądu, ruchomości i bolesności stawu. Uzupełniona jest badaniami obrazowymi takimi jak RTG, pozwalającym ocenić stan kości, rezonansem magnetyczny, obrazującym stan wszystkich tkanek czy USG, dającym wgląd w stan tkanek miękkich stawu.  Podstawowym badaniom może towarzyszyć dodatkowa diagnostyka, zróżnicowana w zależności od specyficznych potrzeb, wieku i typu dolegliwości.

Leczenie kolana również uzależnione jest od powyższych czynników. Inaczej leczeni są sportowcy po urazach, inaczej osoby młode, u których procesy wzrostu nie zostały jeszcze zakończone, inaczej zaś osoby starsze, cierpiące z powodu zmian zwyrodnieniowych. Każdej z tych grup pacjentów ortopedia ma dzisiaj do zaoferowania nowoczesne i bezpieczne metody leczenia.

Leczenie zachowawcze kolana

W przypadku niektórych schorzeń zanim dojdzie do leczenia operacyjnego, pacjentom zalecane jest wdrożenie innowacyjnego leczenia zachowawczego

W chorobie zwyrodnieniowej znajdują zastosowanie rozwiązania, będące zdobyczami ortobiologii: ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, terapia komórkami macierzystymi oraz sterydowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Osocze i fibryna bogatopłytkowe stosowane są zaś w przypadku wczesnych zmian zwyrodnieniowych oraz wielu urazów, kontuzji, zapaleń, zaburzeń zrostu i trudno gojących się ran.  Dzięki tym innowacjom możliwe jest stymulowanie organizmu do procesu gojenia tkanek.

Zdarza się jednak, że w związku z rozległością urazu czy charakteru deformacji leczenie zachowawcze nie jest wystarczające. Albo nie jest ono możliwe i zalecane w przypadku danego pacjenta, albo już po wdrożeniu nie przynosi odpowiednich rezultatów. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie nowoczesnego leczenia operacyjnego. Kiedy ma to miejsce?

Kiedy należy leczyć operacyjnie?

Leczenie operacyjne wdrażane jest m.in. po urazach, w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych czy bólów przeciążeniowych. 

Nowoczesne techniki operacyjne pozwalają na zachowanie lub rekonstrukcję struktur i zależności w kolanie oraz zachowanie lub odtworzenie jego funkcji. Wszystko to odbywa się w bezpieczny i mało inwazyjny sposób, umożliwiający szybki powrót do aktywności oraz ograniczający ewentualne powikłania.

Prawidłowe i wcześnie wdrożone postępowanie operacyjne jest niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku urazów.  Stosowane typowo, pobieżne i zachowawcze postępowanie pourazowe może prowadzić do utrwalenia powstałej w czasie urazu nieprawidłowości.  

Na czym  polegają problematyczne konsekwencje doraźnego postępowania w przypadku urazów? W typowych przypadkach pacjenci po urazach na oddziałach ratunkowych mają wykonywane prześwietlenie RTG lub punkcję kolana. Kolano zostaje zabezpieczone łuską lub tutorem gipsowym.  Następująca po urazie rehabilitacja i zalecenia ograniczają się często do podstawowych praktyk. Jednocześnie bywa, że pacjent nie zostaje odpowiednio uświadomiony co do wagi konsekwentnego, profesjonalnego dalszego leczenia i rehabilitacji.

Zazwyczaj nie jest to niestety postępowanie wystarczające. Dla prawidłowej oceny urazu konieczna jest dokładna ocena zakresów ruchu, dolegliwości bólowych, sprawdzenie stabilności kolana. Bezpośrednio po urazie niezbędne jest unieruchomienie i oszczędzanie stawu kolanowego oraz leczenie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe.

W przygotowaniu pacjenta do dalszego postępowania leczniczego pomocna jest dokładna diagnostyka, wykraczająca poza samo prześwietlenie RTG. Dla uzyskania pełnego obrazu uszkodzenia niezbędne jest kompleksowe ocenienie stanu więzadeł, łąkotki, chrząstki i fałdów maziowych. Dlatego też po poważnych urazach rekomendowane jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Jego wynik zazwyczaj kwalifikuje pacjenta do przeprowadzenia artroskopii kolana. Jest to procedura niezbędna zwłaszcza w sytuacji, gdy diagnostyka wykazuje pojawienie się pourazowych krwiaków.

Leczenie operacyjne –  artroskopia kolana

Wcześnie wykonana po urazie artroskopia pozwala w mało inwazyjny sposób naprawić pierwotne uszkodzenia, skrócić czas rehabilitacji pacjenta oraz zabezpieczyć kończynę przed możliwymi zwyrodnieniami pourazowymi. Wszystkie procedury wykonywane artroskopowo pozwalają także skutecznie wyeliminować w dłuższej perspektywie dolegliwości bólowe oraz umożliwić bezpieczne zginanie i prostowanie nogi.

Co najważniejsze, artroskopia kolana znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku urazów, ale także wszelkiego typu schorzeń i zwyrodnień kolana.

Wśród najczęściej wykonywanych artroskopowo zabiegów kolana znajdują się:

  • Naprawa uszkodzeń łąkotki stawowej, 
  • Naprawa uszkodzeń lub rozmiękania chrząstki stawowej (chondromalacji),
  • Naprawa uszkodzeń więzadeł krzyżowych i ich rekonstrukcja,
  • Leczenie zapalenia błony maziowej, fałdów maziowych i martwicy kostno-chrzęstnej,
  • Usuwanie ciał obcych i wolnych ciał chrzęstnych lub kostnych,
  • Usuwanie zmian zwyrodnieniowych i rekonstrukcje zniszczonej powierzchni stawu,
  • Leczenie niestabilności kolana.

Więcej informacji o charakterze i przebiegu artroskopii znajdą Państwo na podstronie.

Leczenie operacyjne – endoprotezoplastyka (alloplastyka)

Niekiedy naprawczy zabieg artroskopowy może okazać się niewystarczający. 

Dzieje się tak w przypadku konieczności resekcji (usunięcia) stawu kolanowego i zastąpienia go implantem – endoprotezą. Powodem wykonania zabiegu jest zużycie lub całkowite zniszczenie chrząstki stawu kolanowego w wyniku urazów, zwyrodnień czy infekcji. W czasie operacji poza usunięciem chorych lub zniszczonych tkanek końce stawowe kości udowej i piszczelowej zostają odpowiednio przygotowane do osadzenia implantu. Alloplastyka może mieć charakter częściowy lub całkowity, kiedy przeprowadzane jest całkowite usunięcie i wymiana stawu kolanowego.

Więcej informacji o charakterze endoprotezoplastyki i przygotowaniu do niej znajdą Państwo na podstronie.

certyfikaty

chirurgia kolana