fbpx

Endoproteza biodra Poznań

Endoproteza biodra Poznań

Ze względu na to, że staw biodrowy jest jednym z najbardziej obciążonych, często ulega kontuzji w efekcie wymagających endoprotezy biodra – wstawieniu sztucznego stawu, który przywróci prawidłowe funkcjonowanie. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ortopeda Piotr Krawczuk ocenia stan zdrowia, określa czy pacjent kwalifikuje się do operacji, a następnie zleca i nawet wykonuje cały zabieg. Objawami zwyrodnienia stawu biodrowego są ból, promieniujący do kolana, dyskomfort podczas poruszania się, utykanie.

Jeżeli mamy do czynienia z tego typu problemami, warto jest udać się do eksperta i nie bagatelizować problemu. Dotyczy to przede wszystkim osób nieco starszych, jako że wraz z wiekiem stan naszych stawów po prostu się pogarsza. Takie dolegliwości mogą dotknąć także znacznie młodszych pacjentów. Trzeba pamiętać o tym, że zwyrodnienia czy zapalenia często trudno wykryć w początkowej fazie, a gdy przychodzi co do czego, w wielu sytuacjach jest już po prostu za późno i konieczne może okazać się wstawienie implantu.

Jakie są wskazania do operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego?

Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju problemy z poruszaniem się oraz ból, który znacząco wpływa na nasze codzienne życie i obniża nasz komfort. Do uszkodzenia stawu może dojść za sprawą zwyrodnienia lub też chorób, które to związane są z metabolizmem chrząstki stawowej. Jakby tego było mało, staw biodrowy może zostać uszkodzony również w wyniku otyłości. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, w ramach którego wszczepiona zostanie nam endoproteza biodra, może być także nieudana rekonstrukcja stawu biodrowego.

Jak więc widzimy, powodów jest sporo, a tego typu operacja może przynieść ogromną ulgę i poprawę jakości życia. Trzeba przy tym pamiętać, że istnieją również pewne przeciwwskazania co do takiego zabiegu, wśród których mamy między innymi różnego rodzaju choroby neurologiczne, choroby tarczycy czy zakażanie stawu lub niewydolność nerek lub wątroby.

Endoproteza biodra – powrót do pełnej sprawności fizycznej

Po operacji Pacjent przechodzi rehabilitację, w ramach której musi z powrotem nauczyć się funkcjonować w zmienionej nieco rzeczywistości – prawidłowo chodzić, siedzieć czy leżeć z implantem. Dodatkowo, dopiero po jakimś czasie możemy wrócić do aktywności fizycznej, wykonując wcześniej ćwiczenia, dzięki którym zwiększymy siłę mięśniową. Pamiętajmy o tym, że da się żyć pełnią życia nawet z endoprotezą biodra. Pacjenci z Poznania i okolic w razie problemów mają się do kogo zwrócić.

Dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Piotr Krawczuk dokonuje trafnej diagnozy, która pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Endoproteza biodra znacząco poprawia komfort życia i ułatwia codzienne funkcjonowanie i poruszanie się. Zabieg przywraca swobodę ruchów, a wykonany pod okiem wykwalifikowanego specjalisty gwarantuje pozytywne rezultaty.