Zespół cieśni kanału nadgarstka / kanał nadgarstka Poznań

Zespół cieśni kanału nadgarstka Poznań

Ortopeda to specjalista, który zajmuje się ogólnie ujmując problemami z związanymi z kośćmi, stawami czy ścięgnami. Wykonuje on konkretne zabiegi, ale również proponuje Pacjentom różnego rodzaju działania profilaktyczne. Dzięki temu doznając jakiegoś urazu stawu lub kości, możemy starać się zminimalizować jego skutki, a także podjąć działania, które to będą miały na celu wyeliminowanie jego wystąpienia w przyszłości.

Jedną z bardziej powszechnych kwestii, z jaką mają do czynienia lekarze ortopedzi jest zespół cieśni kanału nadgarstka. Występuje on zazwyczaj u osób, które to przez bardzo długi czas pracują z wykorzystaniem rąk – czy to przy komputerze, instrumencie muzycznym albo na przykład w gastronomii. Wszędzie tam, gdzie wykonywane są jednostajne i powtarzalne ruchy rąk, jest spora szansa, że pojawi się tego typu uraz.

Kiedy do ortopedy?

Ciągła praca przed komputerem, operowanie myszką czy pisanie na klawiaturze lub wykonywanie powtarzalnych ruchów nie wpływają dobrze na kanał nadgarstka. Przyczyną schorzenia mogą być również problemy reumatoidalne, które wywołują nieprzyjemne uczucie mrowienia i drętwienia w okolicach kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Zespół cieśni kanału nadgarstka może być chorobą zawodową sekretarek, rzeźników czy muzyków. Jeśli wystąpi, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i wdroży stosowne leczenie.

Konsultacja u specjalisty – diagnoza kanału nadgarstka

Bardzo ważne, jest aby jak najszybciej dobrze zdiagnozować chorobę czy uraz, który przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Stąd też, kiedy tylko zauważymy objawy uszkodzenia kanału nadgarstka, warto skierować nasze kroki do ortopedy. Z pewnością odpowie nam na pytania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tego typu urazem. Jest to dość powszechne obrażenie, dlatego też warto posiadać wiedzę na jego temat, aby móc w przyszłości ostrzec inne osoby z naszego otoczenia. Co więcej, ortopedzi zalecają także wiele działań profilaktycznych, które to mają zapobiegać nawrotowi urazu, a także zminimalizować szansę jego wystąpienia u osób, u których wcześniej nie wystąpił.

Warto zatem chronić nasz kanał nadgarstka, aby nie nabawić się jego urazu. Jedną z popularniejszych metod, ale i również najprostszych, jest robienie sobie po prostu przerw. Kiedy wykonujemy jakąś pracę mechanicznie, poprzez te same ruchy i układy rąk, stwarzamy idealną okazję do rozwoju cieśni kanału nadgarstka. Dobrą praktyką, oczywiście oprócz przerw i odpoczynku, może być również ingerowanie i wprowadzanie lekkich zmian w nasze ruchy. Nie bez znaczenia będą również ćwiczenia dla rąk, których to zadaniem będzie ich relaksacja oraz rozluźnienie.

Wszystkich, których dotknęły problemy kanału nadgarstka, zapraszamy do gabinetu Piotra Krawczuka. Specjalisty zajmującego się m.in. takimi schorzeniami i dolegliwościami. Duże doświadczenie pomaga lekarzowi dokonywać trafnych diagnoz, a następnie wdrażać odpowiednie leczenie, którego skutki można dostrzec w krótkim czasie. Efekty, jakie uzyskujemy, są długotrwałe. Specjalista służy także poradą dotyczącą profilaktyki – zaleca odpowiednie ćwiczenia, jakie pozwolą zapobiec nawrotom, ale także pojawieniu się zespołu cieśni kanału nadgarstka.