Endoproteza kolana / stawu kolanowego Poznań

Endoproteza kolana / stawu kolanowego Poznań

Zwyrodnienia stawu kolanowego to jedne z częstych dolegliwości, z jakimi zmaga się wiele osób - szczególnie sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Ten element układu kostnego ulega zużyciu, co w dalszym etapie przyczynia się do problemów z poruszaniem się. Endoproteza kolana pozwala przywrócić mu sprawność. Specjalista Piotr Krawczuk trafnie diagnozuje problem i wykonuje endoprotezę stawu kolanowego. Doświadczenie, wysokie kwalifikacje oraz znakomita znajomość anatomii człowieka pozwalają mu dopasować sztuczny staw pod względem rozmiaru, kształtu i potrzeb danej osoby.

Jeżeli zauważymy więc niepokojące nas objawy, dobrze jest zwrócić się właśnie do takiego specjalisty, z którym wspólnie ustalimy, czy i co nam dolega oraz jakie dalej podjąć kroki. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być właśnie endoproteza kolana. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie sytuacje jak różne zwyrodnienia, rozległe urazy czy nawracające stany zapalne w kolanie. Wszystko oczywiście po to, by Pacjent był w stanie wrócić do normalnego życia i zaczął znów prawidłowo funkcjonować.

Zabieg wszczepiania endoprotezy

Zanim lekarz zleci zabieg, przeprowadza dogłębny wywiad z Pacjentem, a na podstawie badań RTG określa, jaka jest przyczyna dolegliwości i jak ją zlikwidować lub chociaż zminimalizować. Po endoprotezie kolana pacjenci odzyskują sprawność, dzięki której mogą znów prowadzić normalne życie i cieszyć się swobodą ruchów. Endoprotezę stawu kolanowego wykonuje się całościowo lub w oparciu o częściową wymianę powierzchni stawowych – lekarz Piotr Krawczuk trafnie diagnozuje, która z metod będzie skuteczniejsza i przyniesie największe rezultaty bez znacznego ingerowania w organizm.

Z kolei sam zabieg to zwykła operacja, w ramach której Pacjent otrzymuje z reguły znieczulenie ogólne. W trakcie zabiegu specjalista otwiera kolano i najpierw usuwa to, co pozostało ze zniszczonego stawu kolanowego, a następnie zakłada endoprotezę, której model został wcześniej wykonany specjalnie dla chorego. Dzięki temu mamy pewność, że Pacjent otrzyma odpowiedni implant, jakim jest endoproteza kolana. Poznań w tej kwestii może liczyć na doktora Piotra Krawczuka i jego chirurgiczną precyzję.

Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy?

Rehabilitacja i jej charakter zależy oczywiście od samego Pacjenta, gdyż rodzaj rekonwalescencji dobierany jest indywidualnie dla chorego. Sam proces obejmuje ćwiczenia, a w początkowej fazie rehabilitacji Pacjent powinien poruszać się o kulach. Dodatkowo, w ciągu około trzech miesięcy po zabiegu nie powinno się wykonywać żadnej pracy fizycznej, co nie oznacza, że Pacjent może w tym czasie zapomnieć o aktywności fizycznej. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nam wrócić do normalnego życia, a endoproteza stawu kolanowego nie będzie dla nas przeszkodzą.

Dotyczy to przede wszystkim spacerów, najlepiej po płaskim terenie i bez przemęczenia sztucznego stawu. Dobrym pomysłem jest również pływanie lub jazda na rowerze stacjonarnym – wszystko to oczywiście po to, by wzmocnić siłę mięśniową i powoli wracać do prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości, powinny pamiętać o tym, że endoproteza kolana wcale nie oznacza zerwania z dotychczasowym trybem życia, lecz jedynie wymusza pewne zmiany i konieczność przystosowania się.