fbpx

Operacja kolana Poznań

Kolano to największy i najbardziej złożony staw w ludzkim ciele, przez co często narażony jest na różnego rodzaju zwyrodnienia lub uszkodzenia. Nieprawidłowe lub nieskuteczne leczenie zachowawcze, rozległość urazu lub złożony charakter deformacji kolana często wymagają przeprowadzania nowoczesnego leczenia operacyjnego. Prawidłowa diagnostyka i konsultacja ze specjalistą jest więc niezbędna w procesie powrotu do zdrowia. Faktyczna ocena stanu zdrowia, kwalifikacja do zabiegu i operacja kolana w Poznaniu pod okiem ortopedy Piotra Krawczuka pozwala pacjentom wrócić do pełnej sprawności i na nowo cieszyć się sprawnością fizyczną.

Z jakimi problemami borykają się pacjenci?

Zanim ortopeda zdecyduje, czy operacja kolana w Poznaniu jest konieczna, niezbędna jest prawidłowa diagnostyka. Rozpoczyna ją bezpośrednia ocena wyglądu, ruchomości i bolesności stawu. Ortopeda uzupełnia ją także badaniami obrazowymi RTG, które pozwalają na ocenę stanu kości oraz rezonansem magnetycznym, który obrazuje stan wszystkich tkanek. Lekarz zleca także przeprowadzenie USG kolana, które pozwala na ocenę stanu tkanek miękkich stawu.

Pośród powszechnie występujących problemów z kolanem, możemy wyróżnić m.in.:

  • urazy mechaniczne i przeciążanie na skutek pracy fizycznej, wypadków lub kontuzji sportowych,
  • uszkodzenia więzadeł,
  • uszkodzenia oraz torbiele łąkotki,
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • choroby nowotworowe i zapalne,
  • nieprawidłowe lub nieskuteczne leczenie, zarówno zachowawcze, jak i operacyjne.

Niezależnie od źródła i nasilenia problemu, ortopeda Piotr Krawczuk zapewnia nowoczesne i bezpieczne metody leczenia wszystkim pacjentom z Poznania i okolic.

Operacja kolana Poznań – artroskopia i endoprotezoplastyka

Artroskopia to mało inwazyjny zabieg, który wykonany wcześnie po wystąpieniu urazu umożliwia naprawę pierwotnych uszkodzeń, skrócenie czasu rehabilitacji oraz zabezpieczenie kończyny przed ewentualnymi zwyrodnieniami pourazowymi. Procedury wykonywane artroskopowo pozwalają na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych oraz bezpieczne zginanie i prostowanie nogi, co zwiększa komfort życia w dłuższej perspektywie.

Zdarza się, że operacja kolana w Poznaniu wykonana artroskopowo może okazać się niewystarczająca. Najczęściej ma to miejsce w przypadku konieczności usunięcia stawu kolanowego i zastąpienia go implantem, czyli endoprotezą. Jako powód wskazuje się zużycie lub całkowite zniszczenie chrząstki stawu kolanowego na skutek urazów, zwyrodnień lub infekcji.

Operacja kolana Poznań – dlaczego warto?

Dzięki nowoczesnym technikom operacyjnym możliwe jest zachowanie oraz rekonstrukcja struktur i zależności w kolanie, a także zachowanie lub odtworzenie jego funkcji. Nie należy się obawiać – cały proces odbywa się w bezpieczny i mało inwazyjny sposób tak, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do aktywności fizycznej bez obaw o ewentualne powikłania. Prawidłowa i wcześnie wykonana operacja kolana w Poznaniu jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku urazów, które leczone pobieżnie lub zachowawczo mogą skutkować utrwaleniem powstałej nieprawidłowości.