fbpx

SZKOLENIE CHALLENGES IN KNEE ARTHROPLASTY

maj 18, 2018 | Wydarzenia

Po raz kolejny miałem przyjemność wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez szanowany w gronie specjalistów-chirurgów ośrodek. Dwa dni intensywnych warsztatów w Łodzi były poświęcone zagadnieniu – alloplastyki stawu kolanowego.

Program szkolenia został podzielony na cztery sesje tematyczne, które każdorazowo wieńczył „case challenge” czyli studium przypadku podczas, którego ortopedzi dobrani w małe grupy mieli za zadanie postawić diagnozę i podać proponowaną procedurę leczenia. Wszystko to działo się pod profesjonalnym okiem wykładowców pochodzących z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po raz kolejny miałem przyjemność wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez szanowany w gronie specjalistów-chirurgów ośrodek.

Dwa dni intensywnych warsztatów w Łodzi były poświęcone zagadnieniu – alloplastyki stawu kolanowego. Program szkolenia został podzielony na cztery sesje tematyczne, które każdorazowo wieńczył „case challenge” czyli studium przypadku podczas, którego ortopedzi dobrani w małe grupy mieli za zadanie postawić diagnozę i podać proponowaną procedurę leczenia. Wszystko to działo się pod profesjonalnym okiem wykładowców pochodzących z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

A czym właściwie jest alloplastyka stawu kolanowego? To nic innego jak częściowa lub całkowita wymiana stawu kolanowego poprzez założenie endoprotezy. Kiedy proponuje się pacjentowi ten zabieg?

Główną przyczyną wykonywania alloplastyki stawu kolanowego przez chirurgów-ortopedów jest jego nieodwracalne uszkodzenie np. po urazie lub w przebiegu choroby zwyrodnieniowej czy reumatycznej. Co ciekawe, zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych współcześnie zabiegów protezowania, dlatego warto nieustannie podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie.