fbpx

19th EFORT CONGRESS – BARCELONA

cze 1, 2018 | Wydarzenia

Na początku czerwca odwiedziłem organizowany w Barcelonie już po raz 19-ty z kolei EFORT CONGRESS, czyli Spotkanie Europejskich Federacji Narodowych Ortopedów i Traumatologów. To jedno z największych takich wydarzeń w Europie gromadzące naraz kilka tysięcy ortopedów, nie tylko z Europy, ale praktycznie z całego świata. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Innowacje i nowe technologie”.

Dlatego dwa dni wykładów, prelekcji i targów koncentrowały się wokół pytań o przyszłość i kierunki rozwoju w dziedzinie światowej ortopedii. 

Choć współcześnie chirurgia nie mogłaby się obyć bez samych chirurgów, to wiodące firmy zajmujące się produkcją sprzętu ortopedycznego prezentowały w Barcelonie nowatorskie roboty, które mogą samodzielnie wykonywać operacje. Nie dziwne, że to właśnie one stały się jednym z głównych tematów kuluarowych rozmów. Roboty potrafią dziś pod kontrolą chirurga wykonać tak skomplikowane zabiegi, jak np. założenie endoprotezy stawu kolanowego. Oczywiście wykonywana przez maszynę operacja zawsze odbywa się przy nadzorze chirurga-ortopedy, który wykonuje nacięcia i wskazuje robotowi główne punkty budowy anatomicznej pacjenta. W obecnych warunkach samodzielne roboty-chirurdzy nie mają realnie szans zastąpić człowieka-chirurga, ale warto pamiętać, że jeszcze kilka dekad temu nikt się nie spodziewał, że będą one mogły dzisiaj być choćby tylko pomocą podczas operacji.

Mimo wszystkich tych technologicznych nowinek, dwa dni spędzone w Barcelonie upewniły mnie w tym, że zawód chirurga ortopedy nie odejdzie szybko do gatunku niepotrzebnych, dlatego warto cały czas się szkolić. 😉