fbpx

DOSTĘPY W ZŁAMANIACH MIEDNICY – KURS W POZNANIU

lip 20, 2020 | Wydarzenia

Złamania miednicy zachodzą najczęściej w kilku przypadkach. U osób młodych i w sile wieku w dochodzi do nich przede wszystkim w wyniku wypadków, urazów sportowych i upadków z dużej wysokości. U osób starszych mają zaś miejsce nawet przy niewielkich urazach, co związane jest z rosnącym z wiekiem pacjenta osłabieniem tkanki kostnej. Urazy te wiążą się z ogromnym bólem i praktycznie wykluczają chorego z codziennego funkcjonowania. Czy wiedzą Państwo, że stosowane niekiedy leczenie zachowawcze wymaga wielotygodniowego leżenia w łóżku? Nowoczesne leczenie operacyjne polega zaś na zespoleniach chirurgicznych.

I tego właśnie  dotyczył kurs o tytule „Dostępy w złamaniach miednicy”, w jaki miałem przyjemność uczestniczyć 17 lipca. Organizowany był przez Instytut Medycyny Praktycznej, a prowadzony przez specjalistów ortopedii, takich jak panowie dr hab. n. med. Paweł Grala, dr n. med. Wojciech Iluk, dr n. med. Karol Elster i dr n. med. Michał Kułakowski.

To wyjątkowe spotkanie – nie tylko z powodu jego zakresu tematycznego, ale także ze względu na stacjonarny charakter i możliwość podnoszenia praktycznych kwalifikacji. Po okresie obostrzeń związanych z pandemią bardzo ucieszył mnie także bezpośredni kontakt z ekspertami i kolegami lekarzami.

Spotkanie objęło zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. W ramach tej pierwszej zapoznaliśmy się z kwestiami rozpoznawania i zaopatrywania złamań miednicy i panewki stawu biodrowego. W części warsztatowej  mieliśmy zaś możliwość bezpośrednio na preparatach anatomicznych przećwiczyć techniki dostępu w złamaniach miednicy.

Szczegóły szkolenia znajdą Państwo na stronie instytucji szkoleniowej.