fbpx

INNOWACJE W ORTOPEDII

lis 10, 2020 | Ortopedia

 W ortopedii, jak w innych gałęziach medycyny, znalazły swoje miejsce nowe technologie.

Jako lekarze na co dzień śledzimy innowacje, szkolimy się w ich zastosowaniu i chętnie sięgamy po nowości usprawniające diagnostykę, leczenie oraz rekonwalescencję pacjentów, na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo i stabilność proponowanych rozwiązań.

Chciałbym przytoczyć kilka tegorocznych trendów, o jakich się mówiło w branży, aby nakreślić Państwu pokrótce możliwości, jakie zyskujemy dziś dzięki potędze nauki.

Technologie orto-biologiczne i nowe materiały

Ortobiologia, jako leczenie biologiczne, włącza w obręb medycyny dokonania inżynierii biomedycznej i biotechnologii. Rozwiązania ortobiologiczne produkowane są na bazie naturalnych komórek ludzkich, z intencją wykorzystania naturalnych zdolności organizmu do regeneracji. Umożliwiają m.in szybsze leczenie ran i urazów, dzięki przyspieszaniu owych procesów regeneracyjnych. Znajdują zastosowanie przy leczeniu złamanych kości, urazów stawów, więzadeł czy ścięgien. Do technologii ortobiologicznych zaliczamy m.in. czynniki wzrostu, komórki macierzyste, PRP – przeszczepy  osocza bogatopłytkowego, czy substytucyjne materiały ceramiczne i polimerowe stosowane w przeszczepach kości oraz przebudowie kości (remodellingu).

Już teraz firmy biotechnologiczne pracują nad wykorzystaniem ortopedycznych komórek macierzystych w leczeniu chorób degeneracyjnych kości, postępujących wraz z wiekiem pacjenta czy też wadach chrząstki. Dzięki innowacjom na polu ortobiologii możemy lepiej stabilizować posturę ciała, leczyć deformacje i przywracać funkcje szkieletowe poprzez zastępowanie i wzmacnianie uszkodzonych elementów. 

Waga tego typu rozwiązań będzie rosła wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, przy jednoczesnej konieczności utrzymywania jak najdłużej samodzielności pacjenta i eliminacji nasilających się dolegliwości bólowych. W tym kontekście zainteresowaniem cieszy się również druk 3D i możliwość produkowania „części zapasowych”, zastępujących wybrane uszkodzone i chore tkanki. Szacuje się, że rynek biodruku 3D w ortopedii do 2023 r. wzrośnie o ponad 25%!

Zastosowanie robotów oraz rozwiązania hybrydowe

Do cieszących się zainteresowaniem rozwiązań należą również roboty medyczne, znajdujące zastosowanie podczas operacji.  Głośny stał się należący do nich robot Da Vinci. Głośny – i nie da się ukryć – jednocześnie kontrowersyjny (na platformie Netflix dostępny jest nawet film dokumentalny dotyczący skrajnych przypadków powikłań po jego zastosowaniu u niektórych pacjentów). Ogromna precyzja i przewidywalność technologii robotycznych nie zawsze sprawdza się w realnych warunkach operacyjnych, gdzie o pomyślności zabiegu decydują ułamki milimetry czy ułamki sekund a kluczowa jest wiedza, doświadczenie i empatia lekarza. Niemniej obserwować będziemy dynamiczny rozwój tego sektora oraz upowszechnianie mniejszych, wyspecjalizowanych robotów medycznych, usprawniających wybrane aspekty pracy zespołu operacyjnego. Należy do nich m.in. platforma Zimmer Biomet stosowana przy operacjach kolana, Medtronic przy operacjach kręgosłupa oraz Stryker, stosowana przy operacjach bioder.

Uwagę branży medycznej przykuwają również hybrydowe urządzenia medyczne, łączące implanty z instrumentami medycznymi, co pozwala na optymalizację  czasu operacji i pozwala lepiej zorganizować przestrzeń sali zabiegowej.

Nowe techniki  operacyjne

Innowacje na polu technik operacyjnych ograniczają inwazyjność przeprowadzanych procedur w obrębie operacji stawów,  kręgosłupa czy procedur wszczepienia endoprotezy biodra.

Jednym z ich przykładów są MIS,  minimal inasive surgery – techniki małoinwazyjne, stosowane w chirurgii kolana i stopy przy użyciu jak najmniejszych nacięć, mniejszych nawet o 75% od tradycyjnych. Dzięki nim mniejsze są blizny pooperacyjne, a czas gojenia rany znacząco się skraca. Ponadto techniki te umożliwiają zminimalizowanie bólu związanego z zabiegiem, a co za tym wszystkim idzie, znaczącą poprawę komfortu pacjenta. Nie każdy pacjent kwalifikuje się do ich zastosowania. Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie. Niemniej w świecie nauki przeprowadzane są kolejne badania oceniające możliwości i skuteczność wdrożenia MIS w leczeniu haluksów, palców młotkowatych, zapalenia stawów – i nie tylko.

Sztuczna inteligencja

 

Czy wiedzą Państwo, że szacuje się, iż w 2020 r. Ilość gromadzonych danych medycznych podwaja się co każde 73 dni? Firma konsultingowa McKinsey ocenia zaś, że sztuczna inteligencja, big data i uczenie maszynowe mogą przynieść branży medycznej i farmaceutycznej ponad 100 miliardów dolarów oszczędności rocznie!

Te liczby muszą przykuwać uwagę. Dlatego coraz śmielej rozmawia się o wykorzystaniu tych osiągnięć nauki w ortopedii. Sztuczna inteligencja błyskawicznie analizuje i podsumowuje tysiące wyników indywidualnych badań, raportów, studiów, prób klinicznych czy badań radiologicznych. Umożliwia szybkie wysuwanie rzetelnych wniosków i stawianie błyskawicznych diagnoz, opartych na realnych doświadczeniach pacjentów i lekarzy z całego świata. Na bazie predykcji sztucznej inteligencji możliwe jest przygotowywanie wartościowych rekomendacji dalszej rehabilitacji i rekonwalescencji. Nie jesteśmy gotowi – i dobrze – by w pełni zawierzyć sztucznej inteligencji i powierzyć jej losy pacjenta. Ale zdecydowanie możemy posłużyć się jej niesamowitymi możliwościami w zakresie przetwarzania danych i wnioskowania.

IoT

IoT, czyli internet of things, coraz śmielej wkracza do naszej codzienności. Połączone z Internetem medyczne urządzenia codziennego życia monitorują zdrowie pacjentów, postępy leczenia i promują zdrowy tryb życia. Już teraz wiele osób prowadzących aktywny tryb życia korzysta ze smartbandów, czyli opasek śledzących ich sportowe postępy. Ale smartbandy mogą znajdować również zastosowanie w medycynie –  mogą badać parametry życiowe i przekazywać dane do lekarza, przypominać o ćwiczeniach czy wzięciu leków. To zaś może być szczególnie istotne dla pacjentów w rekonwalescencji czy osób starszych, wymagających wsparcia merytorycznego i ciągłego czuwania. Mówimy jednak nie tylko o opaskach, ale także domowych asystentach głosowych. Urządzenia te mogą do pewnego stopnia pełnić rolę naszego osobistego trenera czy terapeuty.

Czy udało mi się Państwa zaciekawić? tylko wybrane z rozlicznych kierunków rozwoju medycyny i samej ortopedii. Sam chętnie się rozwijam, uczestniczę w konferencjach i szkoleniach. Na pewno na blogu i bezpośrednio w gabinecie będę inspirował i rozmawiał z Państwem o nowych, ciekawych metodach postępowania dopasowanych do specyfiki danego przypadku.