REKONSTRUKCJA ACL – więzadła krzyżowego
Rekonstrukcja acl – więzadła krzyżowego
Zerwane więzadło krzyżowe przednie to jeden z najczęściej spotykanych problemów, szczególnie u sportowców, ale także u osób mniej aktywnych fizycznie. Więzadło krzyżowe to główny stabilizator kolana, jaki zapobiega ślizganiu się stawu podczas czynności wymagających szybkiej reakcji – zatrzymania się czy zwrotów. Taki uraz diagnozuje ortopeda, który decyduje o tym, czy konieczna jest rekonstrukcja ACL lub czy przyczyna problemu leży gdzie indziej. Specjalista dobiera odpowiednie metody leczenia do stanu zdrowia pacjenta, jego zakresów ruchu oraz innych czynników mających wpływ na terapię.
To dlatego niezwykle ważne jest, aby w razie problemów udać się do eksperta, który będzie w stanie pomóc Pacjentowi w jak najlepszy możliwy sposób. Trzeba pamiętać o tym, że może dojść do całkowitego lub tylko częściowego zerwania więzadła krzyżowego przedniego. W tym pierwszym przypadku nie jest możliwa samoistna regeneracja – konieczna jest więc interwencja specjalisty, który będzie w stanie przeprowadzić taki zabieg jak rekonstrukcja ACL.
Kiedy zrobić rekonstrukcję ACL?
Uraz więzadła krzyżowego przedniego powinien być niezwłocznie skonsultowany ze specjalistą. W przypadku osób aktywnych, które nie chcą robić długiej przerwy w treningach, zaleca się wizytę u lekarza 10 dni po urazie. Najczęściej jednak rekonstrukcja ACL odbywa się w późniejszym terminie, po upływie kilku tygodni. Przez ten czas jednak należy poddać się rehabilitacji, której celem jest odbudowa pełnego zakresu ruchu, siły i wytrzymałości mięśniowej.
Jakie są natomiast wskazania do wykonania takiego zabiegu? To w wielu przypadkach zależy oczywiście od tego, z jakim zerwaniem mamy do czynienia, natomiast rekonstrukcję zaleca się przede wszystkim osobom młodym oraz prowadzącym aktywny tryb życia. Mowa tutaj także o sportowcach z różnego rodzaju dyscyplin – przede wszystkim zespołowych – którzy to ze względu na specyfikę gier takich jak koszykówka, piłka ręczna czy piłka nożna, są szczególnie narażeni na zerwanie więzadeł w kolanie.
Jak wygląda rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?
Oczywistym jest, że po tego typu zabiegu konieczna jest rehabilitacja – pacjent musi przygotować się na długi okres rekonwalescencji. Z reguły proces ten zaczyna się zaraz po operacji i dzielony jest na kilka etapów, w zależności od tego, jaki był to uraz. Dodatkowo, sam powrót do uprawiania sportu w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób Pacjent podejdzie do rehabilitacji, jak bardzo się zaangażuje i będzie pracować nad powrotem do pełni zdrowia.
Zawodowi sportowcy potrafią wrócić do gry ledwie po kilku miesiącach od zerwania więzadła, natomiast jeżeli sport traktujemy bardziej jako hobby, to rozsądniej jest podejść do tego bardziej realistycznie. Jednak zanim zaczniemy w ogóle myśleć o powrocie do aktywności fizycznej, skupmy się na tym, aby postawić na odpowiedniego specjalistę, który przeprowadzi taki zabieg jak rekonstrukcja ACL.