fbpx

Zespół cieśni kanału nadgarstka / kanał nadgarstka Poznań

Zespół cieśni kanału nadgarstka Poznań

Ortopeda to specjalista, który zajmuje się ogólnie ujmując problemami z związanymi z kośćmi, stawami czy ścięgnami. Wykonuje on konkretne zabiegi, ale również proponuje Pacjentom różnego rodzaju działania profilaktyczne. Dzięki temu doznając jakiegoś urazu stawu lub kości, możemy starać się zminimalizować jego skutki, a także podjąć działania, które to będą miały na celu wyeliminowanie jego wystąpienia w przyszłości.

Jedną z bardziej powszechnych kwestii, z jaką mają do czynienia lekarze ortopedzi jest zespół cieśni kanału nadgarstka. Występuje on zazwyczaj u osób, które to przez bardzo długi czas pracują z wykorzystaniem rąk – czy to przy komputerze, instrumencie muzycznym albo na przykład w gastronomii. Wszędzie tam, gdzie wykonywane są jednostajne i powtarzalne ruchy rąk, jest spora szansa, że pojawi się tego typu uraz.

Kiedy do ortopedy?

Ciągła praca przed komputerem, operowanie myszką czy pisanie na klawiaturze lub wykonywanie powtarzalnych ruchów nie wpływają dobrze na kanał nadgarstka. Przyczyną schorzenia mogą być również problemy reumatoidalne, które wywołują nieprzyjemne uczucie mrowienia i drętwienia w okolicach kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Zespół cieśni kanału nadgarstka może być chorobą zawodową sekretarek, rzeźników czy muzyków. Jeśli wystąpi, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i wdroży stosowne leczenie.

Objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka

– pierwszym objawem jest ból nadgarstka podczas jego zginania. Później ból pojawia się także w fazie spoczynku. Często jest to promieniujący ból do przedramienia oraz do łokcia.
– kolejnym etapem są zaburzenia neurologiczne – mniejsza wrażliwość czucia, mrowienie, kłucie, zaburzenia czucia trzech pierwszych palców, osłabienie mięśni, problemy w zaciskaniu dłoni oraz utrzymaniu przedmiotów
– możliwe są przebarwienia skóry, zmiany w wydzielaniu potu na ręce, problemy paznokci – kruszenie, łamanie się. Może wystąpić dodatni objaw Tinela oraz dodatki obaj Phanela

Konsultacja u specjalisty – diagnoza kanału nadgarstka

Bardzo ważne, jest aby jak najszybciej dobrze zdiagnozować chorobę czy uraz, który przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Stąd też, kiedy tylko zauważymy objawy uszkodzenia kanału nadgarstka, warto skierować nasze kroki do ortopedy. Z pewnością odpowie nam na pytania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tego typu urazem. Jest to dość powszechne obrażenie, dlatego też warto posiadać wiedzę na jego temat, aby móc w przyszłości ostrzec inne osoby z naszego otoczenia. Co więcej, ortopedzi zalecają także wiele działań profilaktycznych, które to mają zapobiegać nawrotowi urazu, a także zminimalizować szansę jego wystąpienia u osób, u których wcześniej nie wystąpił.

Warto zatem chronić nasz kanał nadgarstka, aby nie nabawić się jego urazu. Jedną z popularniejszych metod, ale i również najprostszych, jest robienie sobie po prostu przerw. Kiedy wykonujemy jakąś pracę mechanicznie, poprzez te same ruchy i układy rąk, stwarzamy idealną okazję do rozwoju cieśni kanału nadgarstka. Dobrą praktyką, oczywiście oprócz przerw i odpoczynku, może być również ingerowanie i wprowadzanie lekkich zmian w nasze ruchy. Nie bez znaczenia będą również ćwiczenia dla rąk, których to zadaniem będzie ich relaksacja oraz rozluźnienie.

Wszystkich, których dotknęły problemy kanału nadgarstka, zapraszamy do gabinetu Piotra Krawczuka. Specjalisty zajmującego się m.in. takimi schorzeniami i dolegliwościami. Duże doświadczenie pomaga lekarzowi dokonywać trafnych diagnoz, a następnie wdrażać odpowiednie leczenie, którego skutki można dostrzec w krótkim czasie. Efekty, jakie uzyskujemy, są długotrwałe. Specjalista służy także poradą dotyczącą profilaktyki – zaleca odpowiednie ćwiczenia, jakie pozwolą zapobiec nawrotom, ale także pojawieniu się zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Operacyjne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka

Zabieg chirurgiczny zaleca się dopiero wtedy, gdy inne, nieinwazyjne metody nie przynoszą rezultatów. Polega on na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Operację przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym pacjenta. Następnie na zoperowaną rękę zakładana jest orteza nadgarstkowa lub gips. Po zabiegu należy odciążyć kończynę górną – konieczne jest używanie temblaka, rezygnacja z pracy fizycznej na minimum miesiąc od operacji. Efekt pozytywny zabiegu widoczny jest praktycznie od razu, oczywiście wszystko zależy od stopnia uszkodzenia nerwu. W przypadku przeciążania go w dalszej pracy, powrót do idealnego stanu nie jest do końca możliwy. Jednak przy odpowiednim użytkowaniu, nie przeciążaniu się, bardzo realne jest normalne funkcjonowanie. Po zabiegu warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki i poza pracą wykonywać serię ćwiczeń, które odciążą bolący nerw.

Neuromobilizacja – zespół cieśni kanału nadgarstka

To zespół ćwiczeń, które pozytywnie oddziałują na tkanki nerwowe, na przykład napinanie i rozciąganie traktów nerwowych. W przypadku zespołu cieśni kanału nadgarstka należy uruchomić trakt nerwu pośrodkowego – od szyi aż po palce, czyli napinać i rozciągać te partie ciała. Najbezpieczniej jest wykonywać tego typu ćwiczenia w konsultacji ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę może skutkować pogłębieniem urazu lub kontuzją.