fbpx

Endoproteza kolana / stawu kolanowego Poznań

Endoproteza kolana / stawu kolanowego Poznań

Zwyrodnienia stawu kolanowego to jedne z częstych dolegliwości, z jakimi zmaga się wiele osób – szczególnie sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Ten element układu kostnego ulega zużyciu, co w dalszym etapie przyczynia się do problemów z poruszaniem się. Endoproteza kolana pozwala przywrócić mu sprawność. Specjalista Piotr Krawczuk trafnie diagnozuje problem i wykonuje endoprotezę stawu kolanowego. Doświadczenie, wysokie kwalifikacje oraz znakomita znajomość anatomii człowieka pozwalają mu dopasować sztuczny staw pod względem rozmiaru, kształtu i potrzeb danej osoby.

Jeżeli zauważymy więc niepokojące nas objawy, dobrze jest zwrócić się właśnie do takiego specjalisty, z którym wspólnie ustalimy, czy i co nam dolega oraz jakie dalej podjąć kroki. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być właśnie endoproteza kolana. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie sytuacje jak różne zwyrodnienia, rozległe urazy czy nawracające stany zapalne w kolanie. Wszystko oczywiście po to, by Pacjent był w stanie wrócić do normalnego życia i zaczął znów prawidłowo funkcjonować.

Zanim podejmiemy decyzję o endoprotezie stawu kolanowego, warto sprawdzić inne, nieinwazyjne rozwiązania. W konsultacji z lekarzem, najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie, które w danej, konkretnej sytuacji będzie najlepsze. Pierwszym etapem przy problemach ze stawem kolanowym jest odciążenie stawu oraz specjalna dieta. Często problemy stawów wynikają z nieprawidłowej masy ciała – mogą być spowodowane zarówno nadwagą jak i niedowagą. Zła dieta, która nie dostarczy stawom odpowiednich do utrzymania funkcjonalności składników odżywczych, również może być przyczyną późniejszych problemów. Niestety, dużą rolę odgrywa też czynnik genetyczny, dlatego, w momencie zaobserwowania problemów stawu kolanowego, warto przeprowadzić wywiad rodzinny w celu prawidłowego rozpoznania przyczyn choroby.

Zabieg wszczepiania endoprotezy – endoproteza kolana

Zanim lekarz zleci zabieg, przeprowadza dogłębny wywiad z Pacjentem, a na podstawie badań RTG określa, jaka jest przyczyna dolegliwości i jak ją zlikwidować lub chociaż zminimalizować. Po endoprotezie kolana pacjenci odzyskują sprawność, dzięki której mogą znów prowadzić normalne życie i cieszyć się swobodą ruchów. Endoprotezę stawu kolanowego wykonuje się całościowo lub w oparciu o częściową wymianę powierzchni stawowych – lekarz Piotr Krawczuk trafnie diagnozuje, która z metod będzie skuteczniejsza i przyniesie największe rezultaty bez znacznego ingerowania w organizm.

Z kolei sam zabieg to zwykła operacja, w ramach której Pacjent otrzymuje z reguły znieczulenie ogólne. W trakcie zabiegu specjalista otwiera kolano i najpierw usuwa to, co pozostało ze zniszczonego stawu kolanowego, a następnie zakłada endoprotezę, której model został wcześniej wykonany specjalnie dla chorego. Dzięki temu mamy pewność, że Pacjent otrzyma odpowiedni implant, jakim jest endoproteza kolana. Poznań w tej kwestii może liczyć na doktora Piotra Krawczuka i jego chirurgiczną precyzję.

Endoproteza stawu kolanowego przeważnie wykonana jest ze stopu chromu i kobaltu. Implant twory się w kilku rozmiarach – odpowiednio dla lewej lub prawej nogi. Konsultacja z lekarzem, przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy pozwoli dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj implantu. Aby jak najlepiej dopasować endoprotezę do zdrowych kości, wykorzystuje się tworzone komputerowo modele implantów. Trójwymiarowe modele stawu kolanowego i kości, które łączy, zwracają uwagę na indywidualne cechy pacjenta. Dzięki takim modelom można idealnie dopasować implant.

Endoproteza stawu kolanowego – rehabilitacja po zabiegu

Rehabilitacja i jej charakter zależy oczywiście od samego Pacjenta, gdyż rodzaj rekonwalescencji dobierany jest indywidualnie dla chorego. Sam proces obejmuje ćwiczenia, a w początkowej fazie rehabilitacji Pacjent powinien poruszać się o kulach. Dodatkowo, w ciągu około trzech miesięcy po zabiegu nie powinno się wykonywać żadnej pracy fizycznej, co nie oznacza, że Pacjent może w tym czasie zapomnieć o aktywności fizycznej. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nam wrócić do normalnego życia, a endoproteza stawu kolanowego nie będzie dla nas przeszkodzą.

Dotyczy to przede wszystkim spacerów, najlepiej po płaskim terenie i bez przemęczenia sztucznego stawu. Dobrym pomysłem jest również pływanie lub jazda na rowerze stacjonarnym – wszystko to oczywiście po to, by wzmocnić siłę mięśniową i powoli wracać do prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości, powinny pamiętać o tym, że endoproteza kolana wcale nie oznacza zerwania z dotychczasowym trybem życia, lecz jedynie wymusza pewne zmiany i konieczność przystosowania się.

Doświadczenie lekarza

Piotr Krawczuk, związany od 2001 roku z Oddziałem Ortopedii i Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, od 2008 roku jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Doświadczenie zdobyte podczas wielu operacji stawów – skokowego, kolanowego oraz biodrowego daje pewność, że trafiliśmy w bezpieczne ręce profesjonalisty. Inne zabiegi, które wykonuje lek. med. Piotr Krawczuk to między innymi: artroskopie stawów, rekonstrukcje więzadeł, łąkotek oraz chrząstki stawowej, endoprotezoplastyka stawów, operacje chirurgiczne kolana, leczenie pourazowe, także powikłań po urazach, leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka.