PL EN

AKTUALNOŚCI

30 maj-1 czerwiec 2018 r.

19th EFORT CONGRESS – BARCELONA

Na początku czerwca odwiedziłem organizowany w Barcelonie już po raz 19-ty z kolei EFORT CONGRESS, czyli Spotkanie Europejskich Federacji Narodowych Ortopedów i Traumatologów. To jedno z największych takich wydarzeń w Europie gromadzące naraz kilka tysięcy ortopedów, nie tylko z Europy, ale praktycznie z całego świata. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Innowacje i nowe technologie”. Dlatego dwa dni wykładów, prelekcji i targów ogniskowały się wokół pytań o przyszłość i kierunki rozwoju w dziedzinie światowej ortopedii.

Choć współcześnie chirurgia nie mogłaby się obyć bez samych chirurgów, to wiodące firmy zajmujące się produkcją sprzętu ortopedycznego prezentowały w Barcelonie nowatorskie roboty, które mogą samodzielnie wykonywać operacje. Nie dziwne, że to właśnie one stały się jednym z głównych tematów kuluarowych rozmów. Roboty potrafią dziś pod kontrolą chirurga wykonać tak skomplikowane zabiegi, jak np. założenie endoprotezy stawu kolanowego. Oczywiście wykonywana przez maszynę operacja zawsze odbywa się przy nadzorze chirurga-ortopedy, który wykonuje nacięcia i wskazuje robotowi główne punkty budowy anatomicznej pacjenta. W obecnych warunkach samodzielne roboty-chirurdzy nie mają realnie szans zastąpić człowieka-chirurga, ale warto pamiętać, że jeszcze kilka dekad temu nikt się nie spodziewał, że będą one mogły dzisiaj być choćby tylko pomocą podczas operacji.

Mimo wszystkich tych technologicznych nowinek, dwa dni spędzone w Barcelonie upewniły mnie w tym, że zawód chirurga ortopedy nie odejdzie szybko do gatunku niepotrzebnych, dlatego warto cały czas się szkolić. ;)

17-18 maj 2018 r. Łódź

SZKOLENIE CHALLENGES IN KNEE ARTHROPLASTY

Po raz kolejny miałem przyjemność wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez szanowany w gronie specjalistów-chirurgów ośrodek. Dwa dni intensywnych warsztatów w Łodzi były poświęcone zagadnieniu – alloplastyki stawu kolanowego. Program szkolenia został podzielony na cztery sesje tematyczne, które każdorazowo wieńczył „case challenge” czyli studium przypadku podczas, którego ortopedzi dobrani w małe grupy mieli za zadanie postawić diagnozę i podać proponowaną procedurę leczenia. Wszystko to działo się pod profesjonalnym okiem wykładowców pochodzących z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

A czym właściwie jest alloplastyka stawu kolanowego? To nic innego jak częściowa lub całkowita wymiana stawu kolanowego poprzez założenie endoprotezy. Kiedy proponuje się pacjentowi ten zabieg? Główną przyczyną wykonywania alloplastyki stawu kolanowego przez chirurgów-ortopedów jest jego nieodwracalne uszkodzenie np. po urazie lub w przebiegu choroby zwyrodnieniowej czy reumatycznej. Co ciekawe, zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych współcześnie zabiegów protezowania, dlatego warto nieustannie podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie.

16-17.11.2017 r. Warszawa

Warsztaty Masterclass Primary & Revision Hip

Niecałe dwa tygodnie temu swoją kolejną odsłonę miały angażujące warsztaty poświęcone endoprotezom stawów bioder. Mówiono na nich zarówno o pierwotnej, jak i rewizyjnej endoprotezoplastyce, która zachodzi na skutek zużycia lub uszkodzenia endoprotezy. Przez dwa dni trwania konferencji Dr Krawczuk szlifował umiejętności, które wykorzysta podczas leczenia pacjentów, wymagających założenia lub wymiany endoprotezy. Podczas warsztatów zostały omówione najnowsze trendy związane z tematyką endoprotez, a także dyskutowano o najnowszych możliwościach technologicznych, jakie w tej dziedzinie niedawno osiągnęli producenci implantów. Na te kilka dni, do Warszawy zjechało się grono znamienitych chirurgów ortopedów i uznanych europejskiej klasy profesorów, którzy chętnie wymieniali się doświadczeniami z własnej praktyki.

16.10.2017 r. Jastarnia

8 SPOTKANIE NA TEMAT STOPY I STAWU SKOKOWO-GOLENIOWEGO W JASTARNI

Dr Krawczuk należy do grona członków Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego. Towarzystwo to, co 1,5 roku organizuje kongresy naukowe ukierunkowane na poszerzanie wiedzy na temat zaburzeń w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego – stowarzyszonych w nim lekarzy chirurgów ortopedów. W drugiej połowie października Ortopeda nie tylko zasmakował w leczniczych właściwościach jodu nadbałtyckich plaż Jastarni, ale przede wszystkim zdobywał sowitą porcję wiedzy na temat leczenia schorzeń wrodzonych, nabytych czy pourazowych stopy. Oprócz tego znamienici ortopedzi – pochodzący z Niemiec, Szwajcarii czy z Francji – omawiali najnowsze znane techniki operacyjne owych schorzeń, jednocześnie prezentując pozytywne wyniki swoich badań. W czasie tych zaledwie kilku dni nie zabrakło także czasu, na poruszenie ciekawych problemów medycznych związanych z leczeniem palucha koślawego (hallux valgus) – jednej ze specjalizacji dr Krawczuka. Wydarzenie to okazało się być wspaniałą sposobnością do wymiany spostrzeżeń międzynarodowego grona ortopedów, a także sprzyjało integracji środowiska Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego.

11.10.2017 r. Kraków

9 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA KNEE ARTHROPLASTY W KRAKOWIE

Od ostatnich warsztatów minęło zaledwie 3 tygodnie, a tym czasem dr Krawczuk zdobył kolejny certyfikat, potwierdzający jego pełne energii nastawienie do rozwijania swoich zdolności. Bowiem od 5 do 7 października, chirurg uczestniczył już w 9 edycji Międzynarodowego Sympozjum Endoprotezoplastyki Kolana. Lekarze i specjaliści pochodzący z całego świata, dzielili się między sobą najnowszymi metodami i procedurami leczenia chirurgicznego różnych przypadków chorobowych kolana. Poszczególne sesje intensywnego programu tej międzynarodowej konferencji, były urozmaicane przez nietuzinkowe prezentacje i liczne przykłady pochodzące wprost z sal operacyjnych całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Weekendowa konferencja okazała się nowoczesną kopalnią wiedzy na temat najnowszych technik operacyjnych i okazją do podniesienia chirurgicznych kwalifikacji.

25.09.2017 r. Berlin

SZKOLENIE REVISION KNEE BERLIN 2017

Praca chirurga nie kończy się po wyjściu z sali operacyjnej. Będąc nim nie tylko trzeba być najlepszym w swoim fachu, ale przede wszystkim należy ciężko pracować nad szlifowaniem swoich umiejętności. Dr Krawczuk nieustannie poszerza swoje kompetencje w dziedzinie ortopedii uczestnicząc w specjalistycznych konferencjach naukowych, poświęconym zawiłym zagadnieniom ortopedycznym. W pierwszej połowie września dr Krawczuk brał czynny udział w zagranicznym szkoleniu dotyczącym wąskiej specjalizacji, jaką jest temat – rewizji kolana. Co warto podkreślić, ta konferencja w znaczy sposób różniła się od większości organizowanych tego typu spotkań, bowiem organizatorom zależało przede wszystkim na rozbudzeniu w sali – Zimmer Biomet Institute – żywej burzy mózgów. Wyjątkowa formuła tego wydarzenia polegała na tym, że chirurdzy z całego świata – będąc podzielonymi na małe grupy, imitujące zespoły pracujące w rzeczywistych szpitalach – otrzymywali do szybkiego zdiagnozowania konkretny, a przy tym bardzo skomplikowany problem medyczny. Postawione przed nimi zadanie wymagało od uczestników harmonijnej współpracy, dzielenia się indywidualnymi pomysłami, po to by mogli, po pierwsze: postawić trafną diagnozę, a finalnie zaproponować procedurę zabiegu, sposób leczenia, który doprowadzi do wyleczenia potencjalnego pacjenta. Bez wątpienia taki system nauki wydaje się być o wiele ciekawszy, od tradycyjnego słuchania naukowych prelekcji.

12.09.2017 r. Poznań

REKONWALESCENCJA PO OPERACJI HALLUKSÓW – KROK PO KROKU

W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych halluksów, jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. W związku z tym wielu pacjentów cierpiących na schorzenie palucha koślawego interesuje, ile trwa leczenie pooperacyjne, a także jak wyglądają jego poszczególne etapy.

Dr Krawczuk jako specjalista w zakresie chirurgii stopy, regularnie spotyka się z pacjentami będącymi w różnych stadiach rekonwalescencji po zabiegu usunięcia halluksów. Dzięki uprzejmości Pacjentki, która przeszła zabieg korekty palucha koślawego pod czujnym okiem dr Krawczuka w 2014 roku, możemy za pomocą fotografii, zilustrować i prześledzić kolejne etapy gojenia się ran pooperacyjnych, a także finalnego powrotu stopy do zdrowia.

• zdjęcie 1 – przed operacją usunięcia widocznego halluksa w prawej stopie
• zdjęcie 2 – w dniu operacji - od początku po operacji należy ćwiczyć staw skokowy i palce oraz przez 6 tygodni chodzić w specjalnym obuwiu na koturnie
• zdjęcie 3 – 1 tydzień po operacji
• zdjęcie 4 – 2 tygodnie po operacji I wizyta kontrolna i zdjęcie szwów - po usunięciu należy stosować wodne masaże i moczenie; kolejne wizyty kontrolne 6 tygodni po zabiegu i 3 miesiące po zabiegu
• zdjęcie 5 – po udanym zabiegu szczęśliwa pacjentka znów może czerpać w pełni z uroków lata